Polyporus umbellatus
Jiné názvy
Hrudkovitý držák, Grifola umbellata, choroš deštník, chuling, zhuling, zhu ling, chorei
Stručný profil
Polyporus (Polyporus umbellatus, Grifola umbellatus, Zhu Ling, trúdnik klobúčkatý) patrí medzi drevokazné chorošovité huby, ktoré môžeme nájsť na bázach zdravých listnatých stromov, ale tiež na poranených alebo mŕtvych stromoch a pňoch. Najčastejšie napáda duby, hraby a buky. Plodnica Polypora vyrastá z hlúbika, ktorý odstupuje od stromu a vetví sa na ďalšie „malé hubové nôžky“. Na nich sú potom drobné, pravidelné a dovnútra stočené klobúčiky, vytvárajú tak akýsi trs. Vďaka tomu môže mať celá plodnica aj viac ako 50 cm v priemere. Polyporus rastie v miernom pásme, tj. v Severnej Amerike, Európe aj Ázii. Je možné nájsť ju aj blízko k nám, a to hlavne v Polabí, v južných Čechách, na Morave atď. Dopyt po hube je vysoký, takže huba sa pestuje aj komerčne. Vedecky zdokumentovaný bol Polyporus v roku 1801, kedy ju Ch. H. Persoon nazval Bolletus umbellatus. Až v roku 1821 bol Polyporus zaradený do rodu Polyporus, a to švédskym mykológom E. M. Friesom.
Polyporus bol však známy už dlho predtým. A to hlavne v Ázii, kde sú o ňom zmienky už pred 2500 rokmi. V tej dobe bol využívaný ako liečivo, čo je popísané aj v spisoch pochádzajúcich z obdoba dynastie Han aj „herbároch“ (ShenNongBenCaoJing, ZhongHuaBenCao, BenCao Gang Mu). Vtedy bol využívaný pri opuchoch, odvodňovaní, ale tiež proti hnačkám atď.
Tieto účinky boli potvrdené aj vďaka modernej vede, pri mnohých štúdiách a pokusoch.
Dovolujeme si Vás informovať, že na našom webe už nie je možné uvádzať tvrdenia, ktoré by mohli vyvolávať dojem akéhokoľvek liečebného účinku bylín alebo hub. Súčasná legislativa EÚ toto zakazuje. I napriek tomu, že tradičná čínska medicína funguje po tisícročiach a je vyskúšaná na nespočetných pacientoch. Súčasne sa nesmú zmiňovať ani účinky dokázané súčasnými vedeckými štúdiami. Věříme ale ve zdravý rozum našich zákazníků. Podrobné informácie o bylinách a hubách vyhľadajte vo verejne dostupných zdrojoch na internete. Hodnotné informácie nájdete na stránkach www.tcmencyklopedie.cz.
Text:
MycoMedica