Telefón - kontakt - Zdravie na dosah 0905 110 920  (v prac.dni 9:00-15:00)

email - kontakt - zdravie na dosah info@zdravienadosah.sk

Poradňa - medicinálne huby (prášok, komplex medicinálnych húb) od MycoMedica

Môžem kombinovať rôzne medicinálne huby?

Áno, a je to veľmi vhodné. Výrazne sa tak zvyšuje ich účinnosť, a to najmä pri posilňovaní imunitného systému. Treba si však vyberať podľa príznakov vašich problémov. Často sa kombinujeme Cordyceps CS-4 (2 kaps. ráno) a Reishi (2 kaps. večer).  Prípadne môžete využiť komplex medicinálnych húb ako napr. MycoComplex - pre podporu imunitného systému.

Môžem brať medicinálne huby aj preventívne?

Áno, je to veľmi vhodné. Je dobré robiť preventívne „hubové kúry“ každý rok po dobu asi troch mesiacov.

Prečo uvádzate percento polysacharidov?

Komplexy polysacharidov patria k hlavným účinným látkam, kvôli ktorým ľudia medicinálne huby užívajú. Preto je percento polysacharidov dôležité a každý seriózny výrobca by ho mal uvádzať pri každom produkte.

Ako môžu byť vaše medicinálne huby až 20x silnejšie než hubový prášok?

V hubovom prášku je k dispozícii 0,5 až 3 % polysacharidov, záleží na hube. V našich extraktoch máme k dispozícii väčšinou 20 – 25 % polysacharidov. To znamená, že sú 20x koncentrovanejšie než hubový prášok. 
Obsah polysacharidov je najvyšší v prvých desiatich dňoch rastu huby. Pre našu produkciu používame mladšie huby, pretože majú vysoký obsah polysacharidov. Čím je huba staršia, tým bude obsah polysacharidov nižší – pestovanie húb je lacnejšie, keď budete používať tie staršie, pretože budú ťažšie – dosiahnete vyššiu hmotnosť za menej peňazí, ale kvalita bude omnoho nižšia (menej polysacharidov). 

Keď budete mať extrakt 1:10 zo starých húb, ich kvalita (účinnosť) bude nižšia než pri extrakte 1:5 z mladých húb. Takže koncentrácia nemá pri medicinálnych hubách žiadnu vypovedaciu hodnotu. 
Niektoré firmy robia s hubami trik: na úpravu polysacharidov používajú škrob. Keďže škrob je tiež polysacharid, nie je možné ho v ostatných polysacharidoch identifikovať. V produktoch MycoMedica škrob nepoužívame – všetky šarže sú testované na množstvo hubových polysacharidov v nezávislom nemeckom laboratóriu.

Za aký čas môžem očakávať účinok medicinálnych húb?

To je veľmi individuálne. Niektorí pacienti nám hlásia zlepšenie po niekoľkých dňoch užívania. V priemere sa pri chronických ochoreniach objavuje výrazné zlepšenie po dvoch až troch mesiacoch. Všeobecná poučka čínskej medicíny hovorí: „Koľko rokov choroba trvá, toľko mesiacov sa lieči“. Je dôležité snažiť sa upraviť aj svoj spôsob stravovania a celkový životný štýl (keď je treba).

Majú vaše medicinálne huby nejaké vedľajšie účinky?

V našej praxi ani zo skúsenosti kolegov sme doteraz nezaznamenali žiadne významnejšie vedľajšie účinky. Stále sa vykonávajú rôzne klinické štúdie, ani tu však žiadne zásadné vedľajšie negatívne účinky medicinálnych húb neboli zaznamenané.

Aký je rozdiel v účinnosti medzi práškom z húb a extraktom?

Produkty MycoMedica sú vyrobené z extraktov medicinálnych húb. Naši dodávatelia používajú špeciálne postupy extrakcie horúcou vodou, aby sa zachovalo celé spektrum účinných látok, ako sa nachádza v surovej hube. 

Výhody extraktu sú dve – biologická dostupnosť účinných látok a ich vyššia koncentrácia vo výslednom produkte. Výhodou hubového prášku je jeho „prírodnost“ a zachovanie pomeru všetkých látok. Na druhej strane, ľudia medicinálne huby neužívajú kvôli vitamínom, ale práve kvôli polysacharidom. Bunečná stena huby, ktorá obsahuje účinné látky, je tvorená chitínom. A človek nemá potrebné enzýmy na trávenie chitínu, takže pri trávení nedokáže uvoľniť účinné látky z bunečnej steny huby a vylúči ich. 

Pri extrakcii horúcou vodou dokážeme prelomiť chitínovú bariéru a vyťažiť z huby maximálne množstvo účinných látok. Vďaka extrakcii sa zvýši podiel účinných látok až 20x. 
Nevýhodou extraktov je ich vyššia cena v porovnaní s hubovým práškom, keďže pri ich výrobe sa spotrebuje omnoho viac biomasy. Napriek tomu sa nám darí udržať ceny MycoMedica medicinálnych húb na veľmi dostupnej úrovni.

Ako dlho môžem užívať vaše medicinálne huby?

To je veľmi individuálne. Vždy po troch mesiacoch užívania odporúčame aspoň 14-dňovú pauzu.

Akým spôsobom sa huby extrahujú?

MycoMedica produkty sa extrahujú veľmi šetrným spôsobom horúcou vodou.

Sú vaše hubové extrakty bezpečné?

Áno. Všetky šarže MycoMedica medicinálnych húb sú kontrolované nezávislým nemeckým laboratóriom – pozri Kvalita a bezpečnosť.

Môžem užívať lieky v priebehu chemoterapie?

Na rozdiel od bežných produktov tradičnej čínskej medicíny (ktoré obvykle zlepšia vedľajšie príznaky chemoterapie, ale zároveň oslabia jej agresívny účinok pri ničení rakovinových buniek) sú medicinálne huby veľmi vhodné na užívanie aj počas chemoterapie. Je vhodné začať užívať medicinálne huby pred začiatkom  chemoterapie. Už sa vykonalo mnoho klinických testov a štúdií, ktoré preukázali synergický efekt chemoterapie a medicinálnych húb. Okrem toho, že sa zmiernia vedľajšie prejavy chemoterapie, zvýši sa celkový efekt liečby. To isté sa týka aj rádioterapie. Použitie medicinálnych húb pri chemoterapii či rádioterapii vždy konzultujte s ošetrujúcim lekárom!

Je lepšie užívať medicinálne huby nalačno či pri jedle?

Medicinálne huby je vhodné užívať nalačno. Optimálny odstup je 20 min pred jedlom či 30 min po jedle. Dôvodom nie je obava z interakcií s potravinami, ale maximálne využitie účinných látok. Kapsule je vhodné dostatočne zapiť obyčajnou vodou či slabým čajom. Nezabúdajte dodržiavať primeraný pitný režim.

Ako zistím dávkovanie pri svojom probléme?

Dodržujte odporúčané denné dávky. Pokiaľ budete užívať medicinálne huby na nejaký konkrétny zdravotný problém, je najlepšie poradiť sa s lekárom či praktikom čínskej medicíny.

Môžem sa medicinálnymi hubami predávkovať?

Je to nepravdepodobné. Napriek tomu dodržujte odporúčané dávkovanie. Samovoľne zvyšovať dávkovanie nie je efektívne, telo viac účinných látok nevstrebá a sú vylúčené z tela von.

Sú medicinálne huby vhodné pre deti?

Áno, ale je treba podávať dávky primerané  veku. Napr. deti od sedem do desať rokov by mali užívať polovicu odporúčanej dennej dávky.

Môže extrakcia poškodiť účinné látky?

Práve naopak. Účinné látky ako polysacharidy a iné bioaktívne látky sa v hube nachádzajú v bunečných stenách, ktoré sú chránené chitínom. Človek nemá enzýmy, ktoré by dokázali chitín pri trávení rozložiť. Je treba previesť šetrnú extrakciu horúcou vodou, aby došlo k vyextrahovaniu všetkých bioaktivnych látok. Na všetky šarže MycoMedica produktov sú vykonané testy na množstvo polysacharidov obsiahnutých v extrakte – toto množstvo je uvedené pri každom z výrobkov.

Existujú nejaké interakcie medzi medicinálnymi hubami a liekmi/inými doplnkami stravy?

Nie sú známe žiadne negatívne interakcie medzi medicinálnymi hubami a liekmi či inými doplnkami stravy. Všeobecne je však vhodné dodržovať princíp „nalačno“ aj vo vzťahu k liekom/iným doplnkom stravy.

Môžem jesť medicinálne huby spolu s ďalšími doplnkami stravy?

Áno, je však vhodné dodržovať princíp „nalačno“ aj vo vzťahu k liekom či iným doplnkom stravy.

Keď mi začnú medicinálne huby zaberať na hypertenziu, môžem si sám vysadiť lieky, ktoré mi predpísal lekár?

Nie. Lieky vám môže vysadiť iba lekár, ktorý vám ich predpísal.

Môžu obsahovať želatínové kapsule BSE?

V žiadnom prípade. Všetky kapsule prechádzajú prísnou kontrolou a ku všetkým šaržám máme príslušné certifikáty.

Môžu obsahovať Mycomedica medicinálne huby ťažké kovy či rádioaktivitu?

Nie. Vďaka prísnym podmienkam pri pestovaní nemôžu Mycomedica obsahovať ťažké kovy ani iné nevhodné látky. Niektorí výrobcovia vystavujú huby radiácii, aby zničili mikroorganizmy. MycoMedica medicinálne huby nie sú vystavované rádioaktívnemu žiareniu v žiadnej fáze výroby. Na každú šaržu sa robia testy v nezávislom nemeckom laboratóriu – pozri Kvalita a bezpečnosť.
 

Môžem užívať medicinálne huby s konvenčnou liečbou?

 
Áno, neboli zaznamenané žiadne negatívne interakcie s liekmi. Napriek tomu je vhodné sa vopred poradiť s vašim ošetrujúcim lekárom či odborníkom na medicinálne huby.

Moje dieťa nedokáže zhltnúť celú kapsulu, čo s tým?

Môžete vysypať extrakt z kapsule a podávať bez kapsule. Extrakt možno aj rozpustiť v tekutine či zmiešať s jedlom – čaj, džús, detská výživa...
Text: MycoMedica

Cenník pre dopravu

poštovné 

Kuriér SPS

       prevodom:          3,90 €

        dobierka:          4,80 €

 

Pri nákupe nad 80 €

poštovné zdarma

 

Darček

k objednávke

Darček k objednávke

Pri nákupe nad

80 € dostanete

darček

 

Cenník pre DIACOM

diacom prístroj

Diagnostika:
20 €

Kontrola:
15 €

Metaterapia:
10 €

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.
Táto stránka používa cookies. Viac info