Telefón - kontakt - Zdravie na dosah 0905 110 920  (v prac.dni 9:00-15:00)

email - kontakt - zdravie na dosah info@zdravienadosah.sk

Cordyceps (extrakt + prášok)

Cordyceps sinensis

Vo svojej vlasti, tibetskej vysočine, je cordyceps čínsky už dlho obľúbený – nakoniec nielen u človeka, ale aj u zvierat. Pastieri jakov na tibetskej vysočine kedysi rozpoznali u svojich oviec, ktoré bežne spásali s trávou i drobulinké hubky cordycepsu, jeho veľký potenciál. Tieto ovce sa vyznačovali pozoruhodnou odolnosťou, dlhšou priemernou dĺžkou života aj vyššou plodnosťou. Odtiaľ viedla cesta cordycepsu k ľuďom – k obľúbenému toniku a afrodiziaku.

 
Iné názvy:
Húsenica čínska, yartsa gunbu, dōng chóng xià cǎo, ophiocordyceps sinensis

Stručný profil:
Cordyceps sinensis nerastie na látkach rastlinnej bázy ako ostatné huby, ale namiesto toho výhradne na špecifickom type larvy Tibetan Plateau, ktorú napáda pod zemou. V súčasnosti sa táto veľmi vzácna a teda cenná huba môže aj pestovať. V tradičnom čínskom lekárstve je Cordyceps sinensis dôležitá posilňujúca medicinálna huba, ktorá je charakterizovaná jednak vlastnosťami stimulujúcimi ying ako aj vlastnosťami podporujúcimi yang. Vedecké štúdie ukazujú nárast produkcie mitochondriálneho ATP a teda, okrem všeobecných posilňujúcich vlastností, zdokonalenou generáciou energie na bunkovej úrovni.

Použitie testované v praxi:
 • Podpora výkonu a skrátenie fáz regenerácie
 • Zlepšenie odolnosti voči stresu
 • Regulácia plodnosti a sexuálnych dysfunkcií/porúch
 • Podpora funkcie obličiek
 • Regulácia štítnej žľazy
 • Posilnenie imunitného systému
 • Pozdvihnutie ľudskej nálady
 • Podpora funkcie srdca a pľúc

 

Charakteristika z pohľadu tradičnej čínskej medicíny:

 • teplota – teplá
 • chuť – sladká
 • tropizmus – pľúca, obličky

Účinky podľa tradičnej čínskej medicíny:

 • doplňuje obličkový yang
 • posilňuje pľúcny yin
 • vyživuje esenciu obličiek
 • transformuje hlien a zastavuje kašeľ
 
Poznámky k predpisu:

Úvodná dávka pre teenagerov a dospelých:

Do telesnej hmotnosti 65 kg:
900 – 1 200 mg extraktu na hubu na deň alebo
1 500 – 2 000 mg hubového prášku na hubu na deň
Pre telesnú hmotnosť nad 65 kg:
cca 1 800 mg extraktu na hubu na deň alebo
2 000 – 3 000 mg hubového prášku na hubu na deň

Presná dávka závisí nielen od telesnej hmotnosti a veku, ale aj od typu a vážnosti choroby. Dávka by mala byť sledovaná počas postupu liečby a môže byť postupne zvyšovaná, ak je to potrebné. Odporúča sa individuálne energetické testovanie.

Dávky uvedené vyššie sú všeobecné referenčné hodnoty a môžu byť prekročené, ak je to nutné.

Prášok alebo extrakt:
Užívanie prášku alebo práškových kapsúl je všeobecne odporúčané ako úplne preventívne opatrenie. Extrakty alebo kombinácie extraktu a prášku sa používajú pre existujúce choroby. Samozrejme sú možné aj iné predpisy.

Overené a testované možnosti kombinácií s inými medicinálnymi hubami:
 • Zlepšenie odolnosti voči stresu: prášok z Reishi a Hericium
 • Posilnenie imunitného systému Reishi, Shiitake, Agaricus
 • Podpora srdečnej funkcie: Reishi, Agaricus, Shiitake
 • Podpora funkciepľúc: Reishi, Coriolus
 • Podpora obličiek: Reishi, Coriolus, Polyporus
 • Podpora štítnej žľazy: Reishi powder, Agaricus
Vezmite na vedomie: Ak sú Cordyceps a Reishi podávané súčasne, Reishi by sa mala spravidla používať vo forme hubového prášku, pretože oba hubové extrakty majú vysoko stimulačný účinok.
Cordyceps sa tiež tradične užíva ako huba stimulujúca pľúca a obličky.
 

Vedecká dokumentácia:

Zložky Cordyceps sinensis
Okrem cordycepínu (3'-deoxyadenosin) a jeho derivátov obsahuje Cordyceps sinensis hlavne polysacharidy špecifické pre huby, glykoproteíny a peptidy, rovnako ako ergos¬terol, prekurzor vitamínu D. Vďaka ich daným antioxidačným vlastnostiam sa tieto látky podieľajú na protizápalových, protinádorových a antimikrobiálnych procesoch, majú neuroprotektívny účinok a sú aktívnymi zložkami v prevencii predčasného starnutia. Uvádza sa tiež, že Cordyceps má priamy vplyv na produkciu steroidných hormónov. Bolo možné identifikovať dva špecifické glykozidy s významnou antivírusovou aktivitou.

Aktívne princípy a oblasti použitia

Zlepšenie výkonu

Športovci v ázijskej kultúre dlho užívali Cordy¬ceps sinensis pre jej schopnosti stimulovať energiu a výdrž. Testy ukázali zlepšenie výdrže i zníženú citlivosť na stres.
Silná antioxidačná kapacita zložiek Cordyceps spôsobuje zlepšenie produkcie ATP a tým generáciu energie, zatiaľ čo imunitné funkcie sú modifikované. Cordyceps sinensis je preto účinným prvkom v cielenej liečbe starnutia.

Stimulačné účinky

Cordyceps sinensis sa tradične používa ako tonikum proti vyčerpaniu, depresii a stresu. Vedecké štúdie úspešne ukázali, že extrakty z Cordyceps majú priamy vplyv na produkciu adrenalínu a dopamínu, hoci nepôsobia na mechanizmus serotonínu. To vysvetľuje, aspoň čiastočne, účinok pozorovaný v prax v rámci tejto indikácie.

Cordyceps je účinný radikálny interceptor

Oxidatívne procesy hrajú dôležitú úlohu v bunkovom systéme. Ak sú exogénnymi a endogénnymi procesmi vytvorené nadmerné množstvá voľných radikálov, majú na biologické štruktúry, ako sú lipidy, proteíny a nukleové kyseliny, toxický účinok. Možnými následkami oxidatívneho stresu je poškodenie bunkových membrán, zlomy vlákien v DNA alebo peroxidáciu lipidov v krvných tukoch.

Aktivita voľných radikálov je čoraz viac spájaná s tvorbou a postupom rôznych chorôb. Cordyceps sinen¬sis obsahuje množstvo antioxidačných látok s vysokým stupňom účinnosti, vďaka čomu inaktivuje voľné radikály a chráni organizmus pred poškodením. Bola už dokumentovaná aj účinnosť huby pri potláčaní procesov starnutia. Choroby, ktoré sú podporované nekontrolovanou aktivitou voľných radikálov, zahŕňajú nádorové poruchy, makulárnu degeneráciu, artériosklerózu a neurodegeneratívne choroby (Alzheimrova a Parkinsonova choroba). Voľné radikály sa podieľajú na dlhodobých komplikáciách pri diabetes mellitus a pri chronických zápalových procesoch ako sú reumatické choroby. V rámci tejto širokej oblasti aplikácie môže byť huba Cordyceps sinensis užívaná ako terapeutické i preventívne opatrenie. Vysoko rizikové skupiny vystavené zvýšenému oxidatívnemu stresu by si mali zabezpečiť, že užívajú dostatočné množstvo antioxidačných stopových prvkov. Tieto skupiny zahŕňajú súťažných športovcov, lietajúci personál, fajčiarov a osoby, ktoré pravidelne užívajú lieky.

Tradičné afrodiziakum s vedeckým základom

Cordyceps sinensis sa tradične užíva na podporu a zvýšenie sexuálneho výkonu. Počiatočné výsledky zo štúdií na zvieratách ukazujú, že k tomu dochádza stimuláciou hormonálnych procesov. Medicinálna huba takto reguluje produkciu steroidov Leydigovými bunkami v semenníkoch a ovplyvňuje produkciu testosterónu. Doplnky Cordyceps môžu tiež významne zlepšiť kvalitu spermií s ohľadom na pohyblivosť a morfológiu spermií, rovnako ako množstvo spermií.

Všeobecné znaky kvality:

Je dôležité, aby výrobok z medicinálnej huby mal dokonalú kvalitu, aby bol ľudský organizmus schopný mať prospech zo zdravie podporujúceho potenciálu medicinálnych húb. Zodpovední výrobcovia získali akreditáciu, nezávislé laboratóriá monitorujú pestovanie húb a rôzne fázy prípravy. Laboratórne výsledky by mali byť poskytnuté na vyžiadanie všetkým zainteresovaným stranám.

Ďalším prínosom k najvyššej možnej bezpečnosti výrobku je spracovanie suroviny na prášok alebo extrakt v súlade so striktnými normami kvality vydanými v Nemecku, ich dodržiavanie je potvrdené pečaťou.

Prášok z medicinálnej huby, ktorý sa vyrába metódou známou ako metóda polámaných škrupín, je považovaný za mimoriadne vysoko kvalitný vďaka dobrej biologickej dostupnosti. Táto metóda dosahuje mimoriadne jemné zrno s veľkosťou 0,125 mm, čo optimalizuje príjem látok obsiahnutých v hube.

Medzi najdôležitejšie zložky medicinálnych húb patria polysacharidy z čistých húb. Vysoko kvalitné extrakty z medicinálnych húb sú štandardizované podľa polysacharidov; optimálna hodnota polysacharidov je cca 20 % – 30 %, pretože tá zodpovedá prírodnému zloženiu húb.
 

Cenník pre dopravu

poštovné 

Kuriér SPS

       prevodom:          3,90 €

        dobierka:          4,80 €

 

Pri nákupe nad 80 €

poštovné zdarma

 

Darček

k objednávke

Darček k objednávke

Pri nákupe nad

80 € dostanete

darček

 

Cenník pre DIACOM

diacom prístroj

Diagnostika:
20 €

Kontrola:
15 €

Metaterapia:
10 €

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.
Táto stránka používa cookies. Viac info